WRAL SmartShopper

WRAL SmartShopper

Food Lion deals 2/2

Posted February 2, 2011 12:03 p.m. EST
Updated February 3, 2011 12:11 a.m. EST

It's all about the Super Bowl party Foods at Food Lion this week including deals on avocados, chicken wings and hot dogs. There is also a good deal on Golden Grahams and Cocoa Puffs cereals.

Deals valid February 2 – February 8

Food Lion Coupon Basics

Food Lion does not double coupons

They have no limits on number of coupons they will take, unless specified in the ad

BOGO items ring up at half price so if you only buy 1, it rings at half price. You can use a coupon on each BOGO sale item.

Unilever Deal:
Save $10 instantly when you spend $35
Save $5 instantly when you spend $25
Save $3 instantly when you spend $15

Offer is good on participating Unilever products when you use your MVP card between 2/2 and 2/8/11. There are a bunch of participating products shown in the ad including Ragu pasta sauce for $1.66 each, Hellman’s mayo for $3, Suave, Dove, Breyers ice cream which is BOGO this week, Lipton and many more. There were tons of Unilever coupons in the 1/30 inserts that will match with this sale (but will not double at Food Lion).

Meal Deal: Buy 2 Red Baron Pizzas at regular retail and get FREE TGI Fridays appetizer, New York Texas Toast and Otis Spunkmeyer frozen cookie dough (save $10.67 on freebies). All 5 items must be purchased together. Limit 1 reward per shopping trip. If there were Red Baron coupons out on the regular and thin crust (there are only coupons out on the pan pizza which is not included in this sale), it would be a better deal.

Produce

Red delicious apples .88/lb – a good deal

Hass avocados .89 each

Navel oranges, 4 lb bag $2.99

Meat

Whole fryers .77/lb

Chicken leg quarters .78/lb

Boston butt pork roast $1.57/lb

Country style pork ribs $1.67/lb

93% lean ground beef, value pack $2.99/lb

FL chicken wings, 2.5 lb bag, frozen BOGO, limit 2 free

Tilapia fillets $2.99/lb

FL raw or cooked shrimp, 16 oz frozen BOGO, limit 2 free

Quality seatrout, whiting or perch fillets 24 oz $4.99

Ball Park meat or beef franks BOGO - .75/2 from 1/23

Hebrew National all beef hot dogs BOGO for $2.79

Dairy & Frozen

Kraft Philly cream cheese 8 oz brick, $1.25 - .50/2 printable coupon from coupons.com = $1 each

Coffee-mate, 16 oz $1.66 - .55 coupon from 1/30

Food Lion shredded and chunk cheese $1.50

Food Lion Orange Juice, 64 oz $2.00

DiGiorno pizza $5 - $3/2 coupon found on some beer displays lately (no beer purchase required) = 3.50 each

Breyers ice cream BOGO

Tyson Anytizers $5.99 - $1 coupon from 1/23 = $4.99

Grocery

Buy 4 General Mills cereals and Save $4.00 at the register. Price after discount = $1.50 per box including cheerios, golden grahams, cinnamon toast crunch, trix, cocoa puffs
MQ: $1/3 coupon from 1-2, .75/1 Golden Grahams printable, .55/1 cocoa puffs printable
Total with 2 Golden Grahams and 2 Cocoa Puffs coupons = .85 per box (a good deal on cereal)

Hunt’s snack pack pudding, 14 oz
Sale: $1.00
Store coupon: $1/5 coupon from in-store coupon kiosk
MQ: .60/3 coupon from 1/2
Total for 5 after store and MQ = $3.40 (.68 each)

Hunt’s tomatoes, 10 – 14.5 oz can
Sale: $1.00
Store coupon: $1/5 coupon from in-store coupon kiosk
MQ: .45/3 coupon from 1/23
Total for 5 after store and MQ = $3.55 (.71 each)

Hamburger helper $1 - .75/3 coupon from 1-2

7Up, A&W, Canada Dry, 2 ltr $1

French’s classic yellow mustard 14 oz $1.50 = .30 coupon from 1/23 = $1.20 (better deal at Harris Teeter this week)

Ken’s salad dressings BOGO - $1/2 coupon from 1/9

Ritz and Cheez-it crackers BOGO - $1/2 coupons from 1/30

Orville Redenbacher popcorn, 2-4 pack BOGO for $1.50 - $1/2 coupon from 1/23 = $1 each

Pepsi 12 pack, 6 pack 5 for $12 ($2.40 each)

Buy 3 Tostitos tortillas or salsa and get 2 Free Pepsi products 2 ltrs. There were .55/1 coupons in the 1/30 inserts for the tortilla chips and salsa.

Pop Secret 6 pack or 10 mini pack BOGO for $2.50 - .50/2 coupon from 1/30

Emerald nuts (almonds, cashews or mixed nuts) BOGO - $1.50/2 coupon from 1/30

Non Food

Axe deodorant or shower gel $3.50 – BOGO deodorant coupon from 1/30

Purina dog chow 20 lb $9.99 - $1.50 coupon from 1/16 = $8.49 (I usually wait until it is BOGO at one of the grocery stores, but if you need dog food, this is an ok price for Purina)

 

There is also a link to a printable store coupon for $1 off any 1 bag of Food Lion chips, scoops or puffs that expires 2/8. I don't know what the price of the chips is this week so if anyone heads to FL in the next couple days, take a look and post it, if you would. Thanks to Allison for sending me the link!