Local News

Healthy School Lunches May Come at Steep Price

Posted February 23, 2007

Map Marker  Find News Near Me
— Making kids healthier has always been a hot topic in North Carolina. However, critics argue that without help from the state government, parents may be forced to pay more for their child's lunch than ever before.

Every day, 73 percent of Johnston County middle school students leave their lunch boxes at home and choose the schools' nutritionally sound hot lunch. The teens spend $1.80 for the meal - a 15-cent increase over last year.

Every school in Johnston County offers five entrees, three with a star labeling them especially healthy, but that choice comes with a cost. Officials said fresh fruit and fresh produce have spiked in prices due to weather and rising transportation costs.

A new law said all North Carolina schools must participate in a detailed, healthy-eating plan by Fall 2008, causing concern for those in food service. A pilot program resulted in a financial failure for seven counties statewide.

"Prices are going to have to increase or the state is going to have to step up and put some funding in our child's nutritional services programs," said Beth Taylor, of Johnston County Nutrition Services.

To help fund the changes, the state school board is requesting $15 million from the Legislature to supplement the new requirements. Currently, North Carolina does not allocate any funding for the school lunch program.

The state's Child Nutrition Department said it is hoping lawmakers look at Georgia, where that state's Legislature spends 39 cents for every student.
3 Comments

Please with your WRAL.com account to comment on this story. You also will need a Facebook account to comment.

Oldest First
View all
  • North Carolina Native Feb 27, 2007

    it is so crazy that nutrious foods cost so much more than junk food... for instance at the grocery store you can buy 3 huge bags of potato chips for the same price as a small bag of potatoes. The prices of fresh fruits and vegetables is outrageous even when they are in season! $1 for a cucumber!! No wonder so many people are fat - they can't afford to eat right. Its sad when your food bill is higher than your house payment. :)

  • dragonmum Feb 23, 2007

    So right, mommymatters - the lottery education money and a dollar will get you a soda ...At my son's elementary school, they started a healthy eating program, and "improved" the afterschool program snacks - Now they have moon pies and chocolate milk!!! Makes you wonder what it was before? He's excited that I'm home schooling him next year - his comment? "At least I'll be able to eat lunch again"

  • mommymatters Feb 23, 2007

    Not to worry! The Lottery will pay for it!!!