banner
WRAL SmartShopper

WRAL SmartShopper

Dollar General deals: Jif, Kraft mayo, sandwich bags and more!

Posted August 4, 2014

Dollar General store photo

Dollar General has some good buys this week including Jif, Kraft mayo and bread deal, soda, Kellogg's cereals, school supplies, sandwich bags and more!

These deals are valid August 4 – 10, 2014.

Food

Kellogg’s cereal, various kids varieties, $2
Coupons:
- .50/1 Apple Jacks, $1/2 Frosted Flakes, $1/3 any Kellogg’s cereals printable coupons from Kelloggsfamilyrewards.com in the Coupons tab, $1/2 coupon for any cereals (8.7 oz or larger) from 8/3 RP, $1/3 coupon from 7/27 RP
- .75/1 coupon or $1.50/1 printable coupons from Kellogg’sfamilyrewards.com when you redeem 500 or 1000 reward points (get points by entering codes found inside Kellogg’s products)
Total after $1.50 coupon = .50
Total after .50/1 coupon - $1.50 each

Fanta, Barq’s, Mello Yello, Minute Maid, 2 ltrs, 3 for $3 (must buy 3 to get sale price)

Jif peanut butter, 16 oz., $1.85 – good price

Buy 1 Kraft mayo or Miracle Whip 30 oz for $3 and get 1 Clover Valley white bread, 20 oz for FREE
Coupon: .50/1 coupon for Kraft mayo and for Miracle whip on Smart Shopper coupons link above
Total for 1 mayo and bread = $2.50 (a good deal if you use these products)

Buy 2 Ragu pasta sauce for $1.75 each and get 1 Clover Valley dry pasta 16 oz for FREE
Coupon: .40/2 Ragu coupon from 7/27 RP
Total for 2 pasta sauce jars and 1 box paste after coupon = $3.10 ($1.03 each)


Non-Food

DG window cleaner, toilet bowl cleaner, All purpose cleaner, $1.00

DG bandages 30 – 60 count, alcohol 16 oz, Hydrogen peroxide 32 oz, $1.00

Palmolive dish soap 28 oz, $1.75 - .50/1 coupon from 7/27 SS = $1.25

DG home clear plastic wrap, 200 sq. ft, $1.65

All laundry detergent, 50 oz, $3.50 - $2/2 coupon from 8/3 RP = $2.50 each (my buy price is $2 or less for 50 oz laundry detergent)

DG home sandwich bags mega pack, 200 count, $3.50 (like paying .88 for the 50 pack – a good deal)

Scott paper towels, 6 mega rolls, - 9 regular rolls, $4.95 - .75/1 from 7/13 SS (expires 8/9) = $4.20

Alpo dog food Prime Cuts or Come and Get it, 14 lb, $7.50


School Supply Deals

2-pocket paper folders, 5 for $1

iMagine school glue 4 oz or glue sticks, 3 pack, .25

iMagine crayons, 24 count, 3 for $1

1 Subject wide or college ruled notebooks, 70 count, 3 for $1

iMagine yellow pencils, 18 count, .50

DG ruler or index cards, .50

Economy binder, 1”, $1

Assorted backpacks, $8

 

 

Comments

Please with your WRAL.com account to comment on this story. You also will need a Facebook account to comment.

Oldest First
View all