Local Politics

Candidates seeking US, NC, local offices in 2014

Posted February 28
Updated May 23

— The following candidates are running for Congress, the General Assembly, statewide judicial seats or county offices in the May 6 primary:

Congress

U.S. Senate

Democrat
Kay Hagan (incumbent)

Republican
Thom Tillis

Libertarian
Sean Haugh

U.S. House 1st District

Democrat
G.K. Butterfield (incumbent)

Republican
Arthur Rich

U.S. House 2nd District

Democrat
Clay Aiken

Republican
Renee Ellmers (incumbent)

U.S. House 4th District

Democrat
David Price (incumbent)

Republican
Paul Wright

U.S. House 6th District

Democrat
Laura Fjeld

Republican
Phil Berger Jr.
Mark Walker

U.S. House 7th District

Democrat
Jonathan Barfield Jr.

Republican
David Rouzer

Libertarian
J. Wesley Casteen

U.S. House 13th District

Democrat
Brenda Cleary

Republican
George Holding (incumbent)

General Assembly

N.C. House District 2

Democrat
Ray Jeffers

Republican
Larry Yarborough

N.C. House District 4

Republican
Jimmy Dixon

N.C. House District 7

Democrat
Bobbie Richardson (incumbent)

N.C. House District 8

Democrat
Bobi Gregory

Republican
Susan Martin (incumbent)

N.C. House District 10

Republican
John Bell (incumbent)

N.C. House District 11

Democrat
Duane Hall (incumbent)

Republican
Ray Martin

N.C. House District 21

Democrat
Larry Bell (incumbent)

N.C. House District 22

Democrat
William Brisson (incumbent)

Republican
Ken Smith

N.C. House District 23

Democrat
R.B. (Rusty) Holderness
Shelly Willingham

N.C. House District 24

Democrat
Jean Farmer-Butterfield (incumbent)

N.C. House District 25

Democrat
Joe Hester

Republican
Jeff Collins (incumbent)

N.C. House District 26

Republican
Leo Daughtry (incumbent)

N.C. House District 27

Democrat
Michael Wray (incumbent)

N.C. House District 28

Republican
James H. (J.H.) Langdon Jr. (incumbent)

N.C. House District 29

Democrat
Larry Hall (incumbent)

N.C. House District 30

Democrat
Paul Luebke (incumbent)

N.C. House District 31

Democrat
H.M. (Mickey) Michaux Jr. (incumbent)

Republican
Todd Conard

N.C. House District 32

Democrat
Nathan Baskerville (incumbent)

N.C. House District 33

Democrat
Rosa Gill (incumbent)

Republican
Perry Whitlock

N.C. House District 34

Democrat
Grier Martin (incumbent)

N.C. House District 35

Democrat
Brian Mountcastle

Republican
Chris Malone (incumbent)

N.C. House District 36

Democrat
Lisa Baker

Republican
Nelson Dollar (incumbent)

N.C. House District 37

Republican
Paul Stam (incumbent)

N.C. House District 38

Democrat
Yvonne Lewis Holley (incumbent)

Republican
Joe Thompson

N.C. House District 39

Democrat
Darren Jackson (incumbent)

N.C. House District 40

Democrat
Margaret Broadwell

Republican
Marilyn Avila (incumbent)

N.C. House District 41

Democrat
Gale Adcock

Republican
Tom Murry (incumbent)

N.C. House District 42

Democrat
Marvin Lucas (incumbent)

N.C. House District 43

Democrat
Elmer Floyd (incumbent)

N.C. House District 44

Democrat
Rick Glazier (incumbent)

Republican
Richard Button

N.C. House District 45

Republican
John Szoka (incumbent)

N.C. House District 48

Democrat
Garland Pierce (incumbent)

N.C. House District 49

Democrat
Kim Hanchette

Republican
Gary Pendleton

N.C. House District 50

Democrat
Graig Meyer (incumbent)

Republican
Rod Chaney

N.C. House District 51

Democrat
Brad Salmon

Republican
Mike Stone (incumbent)

N.C. House District 52

Republican
Jamie Boles (incumbent)

N.C. House District 53

Democrat
Susan Byerly

Republican
David Lewis (incumbent)

N.C. House District 54

Democrat
Robert Reives II (incumbent)

Republican
Andy Wilkie

N.C. House District 56

Democrat
Verlo Insko (incumbent)

Republican
David Pratt Carter

N.C. House District 66

Democrat
Kenn Goodman (incumbent)

N.C. House District 78

Republican
Allen Ray McNeill

N.C. Senate District 3

Democrat
Erica Smith-Ingram

N.C. Senate District 4

Democrat
Angela Bryant (incumbent)

Republican
Richard Scott

N.C. Senate District 5

Democrat
Don Davis (incumbent)

N.C. Senate District 7

Democrat
Erik Anderson

Republican
Louis Pate (incumbent)

N.C. Senate District 10

Democrat
Donald Rains

Republican
Brent Jackson (incumbent)

N.C. Senate District 11

Republican
Buck Newton (incumbent)

N.C. Senate District 12

Democrat
Joe Langley

Republican
Ronald Rabin (incumbent)

N.C. Senate District 14

Democrat
Dan Blue (incumbent)

N.C. Senate District 15

Democrat
Tom Bradshaw

Republican
Jim Fulghum

N.C. Senate District 16

Democrat
Josh Stein (incumbent)

Republican
Molotov Mitchell

N.C. Senate District 17

Democrat
Bryan Fulghum

Republican
Tamara Barringer (incumbent)

N.C. Senate District 18

Democrat
Sarah Crawford

Republican
Chad Barefoot (incumbent)

N.C. Senate District 19

Democrat
William O. (Billy) Richardson

Republican
Wesley Meredith (incumbent)

N.C. Senate District 20

Democrat
Floyd McKissick (incumbent)

N.C. Senate District 21

Democrat
Ben Clark (incumbent)

N.C. Senate District 22

Democrat
Mike Woodard (incumbent)

Republican
Milton Holmes

N.C. Senate District 23

Democrat
Valerie Foushee

Republican
Mary Lopez-Carter

N.C. Senate District 29

Democrat
Tommy Davis

Republican
Jerry Tillman (incumbent)

N.C. Supreme Court

Chief Justice
Ola Lewis
Mark Martin

Associate Justice
Robin Hudson (incumbent)
Eric Levinson

Associate Justice
Sam Ervin IV
Bob Hunter

Associate Justice
Cheri Beasley (incumbent)
Mike Robinson

N.C. Court of Appeals

Judge
Lucy Inman
Bill Southern

Judge
Donna Stroud (incumbent)

Judge
Mark Davis (incumbent)
Paul Holcombe

Wake County

Board of Commissioners District 1

Democrat
Sig Hutchinson

Republican
Joe Bryan (incumbent)

Board of Commissioners District 2

Democrat
Matt Calabria

Republican
Phil Matthews (incumbent)

Board of Commissioners District 3

Democrat
Jessica Holmes

Republican
Rich Gianni

Board of Commissioners District 7

Democrat
John Burns

Republican
Paul Coble

Sheriff

Democrat
Willie Rowe

Republican
Donnie Harrison (incumbent)

District Attorney

Democrat
Nancy (Lorrin) Freeman

Republican
John Walter Bryant
Jeff Cruden

Clerk of Court

Democrat
Sam Bridges

Republican
Jennifer Knox

Durham County

Sheriff

Democrat
Michael Andrews (incumbent)

District Attorney

Democrat
Roger Echols

Clerk of Court

Democrat
Archie Smith

Orange County

Board of Commissioners At-Large

Democrat
Barry Jacobs (incumbent)

Board of Commissioners District 1

Democrat
Mia Day Burroughs

Republican
Gary Kahn

Board of Commissioners District 2

Democrat
Earl McKee (incumbent)

Sheriff

Democrat
Charles Blackwood
David Caldwell Jr.

District Attorney

Democrat
Jim Woodall (incumbent)

Clerk of Court

Democrat
Jamie Stanford (incumbent)

Cumberland County

Board of Commissioners At-Large

Democrat
Charles Evans
Larry Lancaster

Republican
Mike Boose
Juanita Gonzalez

Board of Commissioners District 1

Democrat
Glenn Adams
Jeannette Council

Sheriff

Democrat
Earl (Moose) Butler (incumbent)

Republican
Charlie Baxley

District Attorney

Democrat
Billy West (incumbent)

Clerk of Court

Democrat
Kim Kelly Tucker

Chatham County

Board of Commissioners District 3

Democrat
Diana Hales

Republican
Brian Bock

Board of Commissioners District 4

Democrat
Jim Crawford

Republican
Pam Stewart

Board of Commissioners District 5

Republican
Walter Petty

Sheriff

Democrat
Richard Webster (incumbent)

Republican
Larry Meadows

District Attorney

Democrat
Jim Woodall (incumbent)

Clerk of Court

Democrat
Sam Cooper

Edgecombe County

District Attorney

Democrat
Robert Evans (incumbent)

Franklin County

Board of Commissioners At-Large

Republican
Harry Foy Jr.

Board of Commissioners District 2

Democrat
Cedric Jones

Board of Commissioners District 4

Democrat
Ginger Baker

Republican
David Bunn

Sheriff

Democrat
Kent Winstead

Republican
Jerry Jones (incumbent)

District Attorney

Democrat
Mike Waters

Clerk of Court

Democrat
Patricia Burnette Chastain

Granville County

District Attorney

Democrat
Mike Waters

Halifax County

District Attorney

Democrat
Melissa Draffin Pelfrey (incumbent)

Harnett County

Board of Commissioners District 1

Democrat
Barbara McKoy

Board of Commissioners District 2

Democrat
Steve Blackburn

Republican
Abe Elmore

Sheriff

Republican
Larry Rollins Incumbent)

District Attorney

Republican
Susan Doyle (incumbent)

Clerk of Court

Democrat
Marsha Johnson

Johnston County

Board of Commissioners District 3

Republican
Chad Stewart (incumbent)

Board of Commissioners District 5

Republican
Cookie Pope (incumbent)

Board of Commissioners District 7

Republican
Allen Mims (incumbent)

Sheriff

Republican
Steve Bizzell

District Attorney

Republican
Susan Doyle (incumbent)

Clerk of Court

Democrat
Michelle Denning

Republican
Michelle Ball

Lee County

Board of Commissioners District 1

Democrat
Robert Reives

Board of Commissioners District 2

Democrat
Timothy Sloan

Republican
Chris deLambert

Board of Commissioners District 3

Democrat
Charles (Chuck) Baker Jr.

Republican
Andre Knecht

Board of Commissioners District 4

Democrat
Larry Oldham

Republican
Kevin Dodson

Sheriff

Democrat
Justin Rosser

Republican
Tracy Carter (incumbent)

District Attorney

Republican
Susan Doyle (incumbent)

Clerk of Court

Democrat
Susie Thomas

Moore County

Board of Commissioners District 1

Republican
Catherine Graham

Board of Commissioners District 3

Republican
Otis Ritter

Board of Commissioners District 5

Democrat
Thomas Leen

Republican
Jerry Daeke

Sheriff

Republican
Neil Godfrey (incumbent)

Clerk of Court

Republican
Susan Hicks

Nash County

Sheriff

Democrat
Stanley Griffin

District Attorney

Democrat
Robert Evans (incumbent)

Northampton County

District Attorney

Democrat
Valerie Asbell (incumbent)

Person County

District Attorney

Democrat
Wallace Bradsher Jr. (incumbent)

Sampson County

District Attorney

Democrat
Ernie Lee (incumbent)

Vance County

District Attorney

Democrat
Cindy Pulley Bostic
Mike Waters

Warren County

District Attorney

Democrat
Mike Waters

Wayne County

District Attorney

Democrat
Terry Light

Republican
Matthew Delbridge

Wilson County

District Attorney

Democrat
Robert Evans (incumbent)

Comments

This story is closed for comments. Comments on WRAL.com news stories are accepted and moderated between the hours of 8 a.m. and 8 p.m. Monday through Friday.

Oldest First
View all