WRAL SmartShopper

WRAL SmartShopper

Share the deals 4/5

Posted April 5, 2011

Found a deal? Here's the place to share it!


Please with your account to comment on this story. You also will need a Facebook account to comment.

Oldest First
View all
  • brassy Apr 6, 2011

    Anyone want $1 peelies for Kraft shredded mozzarella with a hint of philly?

  • thekeslings Apr 6, 2011

    Thank you Faye for all of the information you gave us. The class was wonderful!! You made it so much fun. I came home and talked to my husband about all of the ways we could save money and he was really excited. :) I forgot to mention the Miracle Whip I purchased yesterday at Kroger's. Unbelievably it was the most expensive thing, $4. It needs to go on my email/call list. :)

  • Faye Prosser - Smart Shopper Apr 5, 2011

    thekeslings - Great job on scoring some fab deals! It was so nice to meet you at the class Tuesday night. Thank you for sharing your story with me after class - you are so on the right track!

  • Nancy Apr 5, 2011

    For anyone who clipped those $10 Chef Micheal 11.4lb dog food coupons, Food Lion has them on sale for $13.99, comes to $5.01 for 11.4lbs of dog food, a good price!

    The coupon does say limit one coupon per customer so bring your hubbies along if you have two coupons :) That's what I did tonight LOL

    Between the Purina dog chow deal at HT this week BOGO and coupons and this deal, I think the beagles are covered for a while!

  • thekeslings Apr 5, 2011

    I had a fun deals day!! I switched my prescription to Kroger's to get the $25 and to for the first time see a smiling pharmacist who also said thank you. Woohoo!! So I got three packs of chicken breast, grapes, bananas, Arnold whole wheat bread, Sprite Zero, block of Kraft cheddar cheese, asparagus and donut holes (for the munchkin...who was being so sweet so I caved..) for $5.93. I also used my $3.00 off $8 meat coupon at Food Lion. They had whole chickens on sale for .79/lb. And I picked up the two shredded cheese packages that Faye mentioned.. so two chickens two packs of shredded cheese for $6.32. And I called Skintimate because I had some faulty shave gel containers. I am getting free coupons for replacements for those along with some additional freebies and some other coupons. And I'm now on their official coupon mailing list.

  • momssmallvictories Apr 5, 2011

    Harris Teeter today, i redeemed my coupon for free milk - 3.59 value. I bought another kellogg's deal today - bought Frosted Flakes, Apple jacks and Corn Pops on VIC special for $1.99 each minus $1.00 off 3 Q then got another coupon for free milk printed up! plus got lean cuisine deal, bought 6 of them ($2.50 each) used a $1/2 and a $1/4 Qs, bought a skinny cow 6 pack of ice cream sandwiches. the vic deal made the skinny cow free AND a $5 off next shopping order coupon printed up! At kohl's today, photo frames were all BOGO.

  • sbigham3 Apr 5, 2011

    Just got back from Harris Teeter a bit ago. Their individual chocolate covered Peeps are $.69 a piece. Use the newest $1/2 q and it will make them pretty cheap.

  • howarddonna Apr 5, 2011

    I bought the Allyou magazine as suggested by Faye, and went to because they said they had printable coupons, well, I got busy watching tv and the website sat for about 10-15 minutes and then a window popped up saying that I could get two free issues and if I decided to keep it going, I would get 12 issues for $19.95 which is a better deal than Walmart, so I clicked on it to get it, and then they offered $5 off if I paid right then, instead of being billed. So that is $14.95 for 12 issues! What a deal!

  • Nancy Apr 5, 2011

    If you're signed up at Murphy Express (gas/convenience store), the freebie in the email that arrived today is for a Kit Kat bar. Just picked up my free Mt. Dew a few days ago.

    Coupon expires 4/21/11

  • Nancy Apr 5, 2011

    "like" Clean & Clear on their facebook page and then it will show several coupons you can choose from ranging from $2 to $5, when you click on the coupon you want, it will prompt you to fill out and create an account - then you can print two of the coupons.

    Seems they're expanding their line of products now!