banner
WRAL SmartShopper

WRAL SmartShopper

Monday meal plan 7-5

Posted July 5, 2010

This is one of those weeks when the meal plan is going to be rather sparse. With relatives in town, we are eating together at my dad’s house a number of times and going out to eat at least once. This is a week where I am planning less meals than more, which happens every once in a while (but not very often!). Please feel free to post any frugal meals you are enjoying this week.

Monday

Tofu stir-fry with zucchini (from the garden), carrots, onions and mushrooms
Egg rolls (free Kahiki egg rolls from HT super doubles last week)
Rice
Watermelon (on sale for $2.97 at Lowes Foods through 7/6)

Tuesday – Friday

Up in the air

Saturday

Hummus on pita bread (Sabra hummus on sale at Lowes Foods through 7/6. Sale price is $2.99 - $1 coupon from 6/27 (but we didn’t get it here – I ordered it from thecouponclippers.com). Total after sale and coupon = $1.99.

Tomato, spinach and cucumber salad (veggies from garden)

Pasta salad

Sunday

Batch cooking grilled chicken breasts (bought at Lowes Foods last week for $1.79/lb. We’ll use three of the chicken breasts for dinner Sunday night and then freeze the other six for another night. Before freezing, I will cube some of them and shred some of them to use in future meals including soft chicken tacos, chicken enchiladas, stir-fry chicken, etc. I’ll freeze them in freezer bags in single meal sizes so when I need chicken for a meal, I just need to grab one bag from the freezer, thaw and use.

Gilled zucchini slices marinated in light Italian dressing

Mashed potatoes

3 Comments

Please with your WRAL.com account to comment on this story. You also will need a Facebook account to comment.

Oldest First
View all
  • Faye Prosser - Smart Shopper Jul 5, 2010

    Hi K - I do include tax when tracking spending. I include it because I did have to spend the money so I have to budget for it and account for it.

    When it comes to produce, you seem to be doing many of the right things. You are growing some of your produce and buying it on sale. I usually try to keep my produce cost under $1.00 - $1.50 per lb depending on the item. I spend more than you posted every week in fresh produce. The key is to offset the cost of the produce, milk and meat by buying most other items on sale with coupon for huge savings. When it comes to milk, I stock up when it is cheap (like Kroger's $2.39/gallon price this week) and then freeze it (which you can only do if you have the freezer room). It's all a balancing act. I am able to comfortably afford plenty of produce because I save so much on everything else like pasta, rice, bath and beauty products, cheese, yogurt, cereal, snack foods, etc. You can also shop the farmer's market wholesale section and buy in bulk.

  • kcampbell113 Jul 5, 2010

    How do you save on fresh produce? I was doing really well last week with what I spent vs. saved and blew it purchasing milk (we use about 3 gallons a week)and fresh produce. I really watch milk prices so know I paid a good price. This is the fruit: blueberries $1.50, Strawberries $1.68 for 1lb box, bananas 0.44/lb, pineapple $2.50-0.50 coupon, grapes 1.68/lb. I purchased baby carrots but did not have to get other stuff since we are growing cucs and tomatoes. We also had been blessed with some other veggies for free. I try to push fruit and veggies for snacks so we keep a lot around.

  • kcampbell113 Jul 5, 2010

    I am trying to track my spending versus savings - do you include the tax paid when tracking?